Libya Vizesi; Libya Vize istiyor mu?

Libya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Vize Hizmetleri; Libya Vizesi

Değerli Ziyaretçilerimiz, Merhaba!

Libya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Libya dahil tüm dünya ülkeleri için gerekli olan vize başvurularını Koçak Vize olarak Elçiliğe gelmeden kaliteli, güvenli hızlı şekilde yapmaktayız.

Libya Vizesi almak için iletişim adreslerinden bize ulaşarak vize hakkında tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilir sizin adınıza vize işlemlerinizin takibini yapmamız için talepte bulunabilirsiniz.

Koçak Vize olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Elçiliğe Gitmeden Libya Vize alımı

Libya Vize İstiyor Mu?

Libya Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?

Libya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Libya vizesine başvurmaları gerekir.

Libya tarafından bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir, farklı pasaportları sahip olan vatandaşlar 6 ay içerisinde 90 gün vizeden muaftır.

Libya Vizesi Gereken Evraklar

Libya vizesi için İstenilen Belgeler

  • Pasaport: Seyahat sonrası 6 ay daha geçerliliği bulunan 10 yıldan eski olmayan ve 2 sayfası boş.
  • Davetiye: Libya Dışişleri Bakanlığı onaylı.
  • Fotoğraf: 35×45 mm ebadında arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Adli Sicil Kaydı: E-devletten alınabilir

Libya Seyahati Hakkında Önemli Bilgiler

Libya’ya girişlerde vize muafiyeti olsun olmasın yolcuların 500 Libya dinarı (370 $) yanlarında bulundurmaları ve beyan etmeleri gerekmektedir.

Bu zorunluluktan Libya seyahat acenteleri aracılığı ile gelen ziyaretçiler (tur şirketi önceden ödemeyi yapmıştır.), resmi görev vize sahipleri, burslu öğrenci vize sahipleri, davetiye ile Libya’ya gelenler (davetçi tüm masrafları üstlenir.) muaf tutulmaktadır.

Libya Çalışma Vizesi

Libya çalışma vizesi; Libya çalışma bakanlığından alınmış belge ile Libya büyükelçiliğine başvuru yapılarak alınan vize türüdür?

Libya vize ücreti ne kadar

Libya vize ücreti kalacağınız süreye göre değişmektedir. Vize ücretini öğrenmek için bizim ile irtibata geçebilirsiniz.

Libya Vizesi Başvurusu

Libya’ya vize almak isteyen vatandaşların tercih edebileceği iki türlü yol bulunmaktadır. Birincisi standart vize başvurusu olup Libya Büyükelçiliğine ya da konsolosluğuna gerekli evrakları hazırlayarak sonrasında randevu talep etmektir.

Randevu gerçekleştikten sonra vize onayı bekleyen vatandaşlar onaylanan vize sonucu geldiğinde Libya’ya seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Libya Vize Politikası

Libya Vize Politikası
Libya Vize Politikası

Vizeden muaf olan ülkelerden birinden gelinmediği sürece Libya ziyaretçileri Libya dış temsilciliklerinden vize almak zorundadırlar.

Libya şu anda turist vize vermemektedir fakat 2014 yılında turist vizesi verilmesi ile ilgili planlar vardır. Libya’nın Çad, Nijer, Sudan ve Cezayir sınırları kapalıdır. Gerçekte bu sınırlar Hükûmet tarafından değil, Tuaregler ve Toubou halkı tarafından kontrol edilmektedir.

2013 yılından itibaren, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, İrlanda Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa, Macaristan, Letonya, Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Norveç, Hırvatistan, Romanya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Danimarka, Slovakya, Estonya, İtalya ve Polonya hükûmetleri, Libya’ya seyahati vatandaşlarına tavsiye etmiştir.

Diplomatik, resmi ya da hizmet pasaportu olan Azerbaycan, İtalya, Malta, Fas, Pakistan, Slovenya, Sudan ve Venezuela pasaport ve Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Comoros, Fildişi Sahili, Cibuti tek diplomatik pasaport sahiplerine sahipleri, Eritre, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Kenya, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Sao Tome ve Principe, Senegal, Sierra Leone, Somali ve Togo vatandaşlarına Libya vizesi gerekmez.

Vize istemeyen Ülkeler için Vize İstemeyen Ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize muafiyeti

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları vizesiz Libya’yı ziyaret edebilirler:

  •  Ürdün – 1 aya kadar ziyaretler için; sadece 5 yıllık pasaport sahibi, ülkeye varışta en az bir yıl boyunca geçerli
  •  Tunus

Geçici ve sınırlı vizesiz giriş

  •  Mısır – Matruh (il) sakinleri için çarşamba ve perşembe günleri.
  •  ABD – Amerikalı ziyaretçiler sponsor aracılığla Libya’da kurulan bir şirketten bir davet mektubu sahibi iseler.

Libya göçmenlik makamları tarafından verilen ve havaalanına varışta vize verileceğini onaylayan bir mektubun bir kopyasının sahipleri için vize gerekli değildir.

Giriş yasağı

İsrail vizesi (geçerli veya süresi dolmuş) veya İsrail’e girişinin bir kanıtını içeren seyahat belgesine sahip ziyaretçilerin ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki 6 ülkenin vatandaşlarına da giriş reddedilir:

 Bangladeş  İran Pakistan Sudan  Suriye  Yemen

Libya Büyükelçiliği; Libya Konsolosluğu

Libya Büyükelçiliği, Elçilik adresi:

Simon Bolivar Cad. Sedat Semavi Sok No:40 · Çankaya- Ankara

Telefon:

(0312) 438 11 10