Çin Vizesi

Çin vizesi ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Çin vizesi almak için 0545 571 75 71 telefon hattını arayabilir yada mesaj yollayabilirsiniz.

Çin Vizesi
Çin Vizesi
Çin Vizesi

Çin Vizesi Nasıl Alınır

Çin Vizesi

Çin Vizesi nereden ve nasıl alınır?

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gelmeden önce ilgili Çin temsilciliğinden Çin vizesi almaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir.

Çin Vizesi
Çin Vizesi

ÇHC vize rejimine göre, hamili oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb…) değiştirmek isteyen yabancıların, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çin vize başvuruları 2018 yılından itibaren konsolosluk tarafından geçilen yeni uygulama doğrultusunda internet üzerinden alınacak randevu ile başlatılmaktadır. 01 Ocak 2018 yılında vize başvuruları yeni uygulamasına geçtiğini belirten Çin Büyükelçiliği yüksek güvenlik, hizmetlerde kolaylık ve hızlı sonuç elde etme amacıyla bu uygulamaya geçildiğini duyurmuştur. Yapılacak olan başvurular Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. 

TipiBaşvuru Sahiplerinin NitelikleriNot
CVizesiÇin mürettebat vizesi (C vize) uluslararası ulaşım araçlarını kullanan yabancı mürettebat için verilir: uçak, tren, gemi, sınır ötesi ulaşım faaliyetlerinde bulunan motorlu taşıt sürücüleri ve gemi personelinin birlikte seyahat ediyorlarsa aile bireyleriÇin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin Büyükelçiliği’ne (İstanbul Başkonsolosluğu’na) yapılan tüm vize işlemelerinde başvuruda bulunacak kişiler parmak izi vermelidir.Aşağıda belirtilen kişiler parmak izinden muaftır: 1) 14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük olanlar,2) Diplomatik, hususi, hizmet  pasaportu sahipleri,3) 5 sene içerisinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi alınmış olanlar,4) Parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar.   
DVizesiÇin’de sürekli oturma izni alacak kişiler (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
FVizesiKarşılıklı değişim, ziyaret, araştırma amaçlı Çin’e gidecekkişilerin başvurduğu vize tipi. 
LVizesiTurizm amaçlı grup vizesi alarak Çin’e gidecek kişilerinbaşvurduğu vize.
MVizesiTicari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Çin’e gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi
Q1VizesiAile birleşimiI- Aile birleşimi için başvurulan vize türü1- Çin vatandaşının aile bireyi2- Çin’de sürekli oturma izni olan yabancıların aile bireyleri; mesela eş, anne, baba, çocuk, çocukların eşleri, kardeş, babaanne, anneanne, dede, torun, eşin ailesi (Çin’e girişten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılmalıdır.)
EvlatlıkII- Evlatlık alınan kişinin vize başvurusu(Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
Q2VizesiÇin’e kısa süreli ziyaret amaçlı giriş (180 günden az); Ziyaret amacıyla, Çin’de yaşayan Çin vatandaşları, bunların akrabaları ve süresiz olarak Çin’de oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için verilen vize tipi 
S1VizesiZiyaret amacıyla Çin’de uzun süreli kalma (180 günden fazla); Ziyaret amacıyla Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, anne babaları, on sekiz yaşından küçük çocukları ve eşlerinin anne-babası ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişiler. (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
S2VizesiZiyaret amacıyla, Çin’de kısa süreli kalma (180 günden az);  Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları, ve eşlerinin anne-babası, kardeşleri, torunları  ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türü
Çin’e sağlık amacıyla gidecek hasta ve ona refakatçi olacak kişilerin başvurduğu vize tipi. (Bir hasta için en fazla iki kişi refakatçi vizesi başvurusunda bulunabilir: Eşler, anne-baba, evlat, evladın eşleri, kardeşler, anneanne, babaanne, dede, torun, eşin annebabası)
X1VizesiÇin’e uzun süreli (180 günden fazla) öğrenim görmek amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
X2VizesiKısa sureli (180 günden az) öğrenim görme amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize tipi.
ZVizesiÇin’e çalışma amaçlı gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)

II) ÇİN VİZE MERKEZİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi’den Cuma’ya kadar ( tatil günleri hariç ) 09:00 – 14:45 arasında vize başvurusu ve parmak izi alınır (12:00 – 13:00 arası öğle molasıdır.) , 09:00 – 16:00 arasında vize dağıtımı yapılır.

III) VİZE ÜCRETLERİ ( Türk Pasaportları İçin)

Giriş SayısıGeçerlilik SüresiÜcret (dolar)
Tek giriş3 ay58
Çift giriş6 ay87
6 ay çok giriş6 ay116

Normal İşlem süresi:7 iş günüdür.

Ekspres servis: Ekstra 25 dolar ödeyerek başvurudan itibaren dördüncü iş gününde alınabilir.

NOT:  1- Başvurunuz reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

2- Çok girişli başvuruların konsolosluğun onayından geçmesi gerekir.

3- Ekspres vize başvuruları konsolosluğun onayından geçmelidir.

 IV- VİZE BAŞVURU ŞEKİLLERİ

1- Vize türüne karar vermek

2- Başvuru formunu ve başvurulacak vize türünün ilgili evraklarının olduğu

liste indirilmelidir.

3- Listeye göre başvuru formu doldurulmalı ve istenen evraklar hazırlanmalıdır.

4- Başvuru sahibi çalışma saatleri içerisinde evraklarını teslim edebilir.  

V) BAŞVURU FORMU İNDİRME

1- Vize başvuru formu http://www.visaforchina.org

2- Başvuru Evrakları Listesi:

F Tipi Vize, L Tipi Vize, M Tipi Vize, Q1/Q2 Tipi Vize, S1/S2 Tipi Vize, X1/X2 Tipi Vize, Z Tipi Vize

VI) DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

1) Başvuru sahibi bizzat Çin Vize Merkezine gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermelidir.

2- Başvuru evrakları mutlaka usule uygun olmalı, evrakların usule uygun olmadığı veya sahte olduğu tespit edilirse, Çin’e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun değilse başvuru kabul edilemez.

3- İlgili ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereğince, herhangi bir egemen ülke ülkesine giriş-çıkış konusunda karar verme yetkisine, kendi ülkesinin kurallarına göre vize verme, vize vermeme, vize verip bunu iptal etme yetkisine sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize tipine, giriş-çıkış sayısına, geçerlilik süresine ve kalış süresine, başvuruyu reddetme hakkına ve verilen vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.

Vize ücretleri

VİZE ÜCRETLERİ ( Türk Pasaportları İçin)

Giriş SayısıGeçerlilik SüresiÜcret (dolar)
Tek giriş3 ay58
Çift giriş6 ay87
6 ay çok giriş6 ay116
Çin vizesi

İşlem Süresi

Normal İşlem süresi: 5 iş günüdür.

Ekspres servis: Ekstra 25 dolar ödeyerek başvurudan 1 gün sonra alınabilir.

NOT:   1- Başvurunuz reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

2- Çok girişli başvurularının ve ekspres vize başvurularının konsolosluğun

onayından geçmesi gerekir.

Adres:

Özevler mh. Şehit Yavuz Başayar sk. No:9/B Yenimahalle/Ankara TURKEY

Tel: +90545 571 7 571 whats app,

Tel: +90539 666 6662

Mail: info@vizenizalinir.com

Web: www.vizenizalinir.com